• Polecamy...

Meble ekologiczne podbijają rynek

/

Na rynku można stwierdzić prawdziwy boom na ekologiczne wyposażenie domu. Jednak nie zawsze kazdy produkt ekologiczny jest sobie równy. Niekiedy producenci używają słowa „ekologiczne” nieco na wyrost, tylko w celach marketingowych, tak by przyciągnąć klientów i wpłynąć na lepsze wyniki sprzedaży. Największy problem jest zawsze z meblami ekologicznymi, przyjaznymi dla zdrowia człowieka i środowiska, ponieważ często nie mają one nic wspólnego z ekologią i ochroną przyrody. 

Do wyboru mamy mnóstwo ofert mebli i innych sprzętów tzw. ekologicznych. Jednak przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim produktom i temu co opisuje producent. Bardzo często każda firma produkująca sprzęty plastikowe czy z innego materiału nienaturalnego,oznacza swoje produkty jako proekologiczne. Można spotkać się ze stwierdzeniem, że to właśnie produkty plastikowe są ekologiczne ponieważ nie zużywają naturalnych surowców. Natomiast większość osób za produkty ekologiczne uważa te wykonane w całość np. z drewna czy innych materiałów stworzonych przez naturę. Tej zasady trzymają się producenci mebli drewnianych i promują swoje wyroby jako sprzyjające ochronie ekologii i zdrowia człowieka. Jedynie w takim przypadku możemy być pewni, że takie meble rzeczywiście mogą być określane przedrostkiem eko. Musimy pamiętać, że reklama to dźwignia handlu i często nie można ufać wszystkim hasłom reklamowym. Nie wierzmy do końca napisom na opakowaniu, gdzie jest pełno zieleni i słów proekologicznych, sprawdźmy dokładnie materiały z jakich wyprodukowano meble i jakich suplementów użyto. To co naprawdę jest dla nas istotne, to skład i etykieta umieszczona na wyrobach, a nie samo opakowanie.  

Meble ekologiczne to spory zakup, więc zanim przystąpimy do wyboru stylu, koloru i materiału z jakiego będą wykonane, zastanówmy się co jest nam potrzebne i w jakiej aranżacji będziemy się dobrze czuć. Pomyślmy też czy ktoś z naszych znajomych ma meble ekologiczne i czy nie chcą może sprzedać elementów które nam się podobają. Sprawdźmy jakiej pielęgnacji będą wymagały takie meble, czy nie będzie to zbyt skomplikowane i czy nie będziemy musieli zakupić dodatkowych preparatów, które przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska. Wejdźmy na strony internetowe, różne fora poświęcone tej tematyce i skontaktujmy się z osobami które mają takie meble. Mogą nam przekazać szereg istotnych informacji o trwałości i solidności takich mebli, oraz czy na pewno zapewnienia producenta są zgodne z rzeczywistością.  Meble ekologiczne to także cała otoczka związana z ich ekologicznym transportem, pakowaniem i powtórnym przetwarzaniem, nie tylko sam proces produkcji. Wszystko powinno być tak przewidziane, że każdy etap sprzedaży i użytkowania w stu procentach jest ekologiczny.

fotel z drewna

W produkcji mebli ekologicznych producenci używają specjalnego białego kleju, który nie zawiera formaldehydu. Natomiast do wykańczania powierzchni mebli stosuje się naturalne produkty, typu olej rzepakowy i inne naturalne oleje. Odnośnie tapicerki, to powinna być wykonana z odnawialnych surowców, przyjaznych dla człowieka.  Jeśli w sklepie upatrzyliśmy sobie meble, które są oznakowane przedrostkiem eko-, ale nie posiadają żadnych certyfikatów i informacji o surowcach od producenta, upewnijmy się u zaufanego specjalisty, czy to rzeczywiście meble ekologiczne.

 

  • 2 września 2016
  • Blog