• Polecamy...

O czym pamiętać czyszcząc rolety?

/

Gdy analizujemy te osłony okienne, których popularność rośnie systematycznie, nie możemy nie zwrócić uwagi na metalowe rolety oraz charakterystyczną dla nich popularność. Jeśli jednak zawsze mają wyglądać tak samo okazale, jak miało to miejsce na początku, konieczne jest okazywanie im odpowiedniej troski.

Tu na pierwszy plan wysuwa się czyszczenie rolet, powinno być ono bowiem nie tylko regularne, ale również poprawne. Dzięki temu możliwe jest aktywne wpływanie nie tylko na charakterystyczną dla nich estetykę, ale i na to, aby ich używanie było bezawaryjne. Rolety okienne bywają wykonane z rozmaitych tkanin, a tym samym nie zawsze charakteryzuje je ten sam sposób reakcji czy to na wodę, czy to na detergenty. Jeszcze zanim zabierzemy się do działania i zdecydujemy się na upranie rolety albo na jej wyczyszczenie z wykorzystaniem silnego środka czyszczącego, powinniśmy więc upewnić się, czy producent nie zatroszczył się o zamieszczenie właściwej instrukcji odnoszącej się do pielęgnacji i konserwacji rozwiązań tego rodzaju.

Oczywiście, gdy mamy do czynienia z podstawą pielęgnacji rolet, z pewnością będzie to przede wszystkim jej regularność. Jeśli więc nie chcemy doprowadzić do zbyt poważnych zabrudzeń, musimy mieć świadomość tego, że roleta powinna być systematycznie odkurzana. Najbardziej wskazane jest wykorzystywanie do tego odkurzacza, choć siła ssąca nie powinna być zbyt silna. Nie można też zapominać o tym, że podstawą jest czysta końcówka. Oczywiście, warstwa kurzu znajdująca się na rolecie może być na tyle nieduża, że odkurzacz można zastąpić specjalnym wałkiem wyposażonym w warstwę klejąca. Do czynności tej niejednokrotnie wykorzystuje się również mokrej szmatki, choć w takim wypadku wskazana jest szczególna ostrożność tak, aby możliwe było zapobieżenie zjawisku polegającemu na wciekaniu wody do wnętrza rolety.

czyszczenie rolet Jeśli kurz będzie przez nas zbierany systematycznie, nie będzie miał on szans na wniknięcie w tkaninę, a tym samym zminimalizujemy ryzyko pojawienia się głębszych zabrudzeń. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z roletami rzymskimi, te bowiem są wykonane na ogół ze zdecydowanie bardziej odpornych tkanin. W praktyce oznacza to, że często dopuszczalne jest nawet ich czyszczenie chemiczne i pranie. Konstrukcja rolet ma i ten plus, że pozwala na szybki demontaż tkaniny, a następnie również na jej ponowną instalację. Czyszcząc rolety należy pamiętać o tym, że materiał nie może być zdeformowany, może się bowiem okazać, że roleta poddana nieprofesjonalnym zabiegom nie jest już w stanie w pełni wywiązywać się ze swoich funkcji.