• Polecamy...

Jak wybrać rolety wewnętrzne na okna?

/

Coraz częściej na naszych oknach zamiast tradycyjnych żaluzji pojawiają się nowe wzory kolorowych i bardziej funkcjonalnych rolet wewnętrznych. Stanowią dobrą barierę przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale także chronią przed nadmiernym nagrzaniem oraz pełnia funkcje elementów ozdobnych na oknach.

Jeśli zdecydujemy się na zakupu tego typu rolet, wybór jaki mamy obecnie w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Rodzaje tkanin i rodzaje systemów okiennych jakie mamy do wyboru jest olbrzymi i wcale nie łatwy, zatem od czego zacząć w poszukiwaniu tych najodpowiedniejszych dla nas? Proponujemy zapoznać się z kilkoma radami jakie zapisaliśmy poniżej i mamy nadzieję, że po tej lekturze znajomość tematu znacznie pomoże i przyspieszy decyzję o zakupie. W pierwszej kolejności zastanówmy się czego dokładnie oczekujemy i co będzie nam potrzebne. Od rodzaju rolety i wybranego materiału będzie zależeć jej cena, nie wszystkie systemy rolet kosztują tyle samo.

Do wyboru mamy rolety bezinwazyjne lub inwazyjne. Bezinwazyjne, jest to rodzaj rolet nie wymagający wiercenia w ramie lub skrzydle, najmniej skomplikowany w montażu i najczęściej kupowany. Jedyna cecha która może okazać się nieco kłopotliwa, to prowadnice żyłkowe, które niekiedy mogą się przesuwać i to prowadzi do powstania prześwitu pomiędzy roletę a szybą. Wiele osób ma zamontowane nawietrzniki w oknach, wtedy kupując rolety wewnętrzne trzeba się upewnić, że są wyposażone w specjalne haki, z przedłużonymi wypustkami, dzięki którym można je bezproblemowo zamontować na skrzydle z nawietrznikiem. Rolety inwazyjne to inny rodzaj rolet, które do prawidłowego montażu wymagają nawiercenia profilu okiennego, ale dzięki temu dużo lepiej są umocowane.

instalacja inwazyjna roletyTen system rolet posiada specjalnie skonstruowane prowadnice, których przesunięcie jest praktycznie niemożliwe, a przez to nie powstają prześwity. Ich zamontowanie na skrzydle nie jest takie proste jak rolet bezinwazyjnych, a wiąże się przede wszystkim z koniecznością wywiercenia stałych otworów pod montaż rolet, co nie każdemu odpowiada. Taki montaż lepiej zlecić specjaliście, a dodatkowo pamiętajmy, że jeśli kiedyś zechcemy zmienić typ rolet, to niestety otwory zostaną i nie zawsze będą pasować pod inny rodzaj rolet. Tkaniny jakie mamy do wyboru potrafią zaskoczyć swoimi wzorami oraz jakością. Mamy do wyboru rolety zarówno pasujące do salonu, do kuchni, jak i do pokoju dziecięcego. Ważną cechą rolet jest ich przepuszczalność światła, w tym przypadku te najlepsze są pokryte warstwą gumowana od spodu, która chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń.