• Polecamy...

Montowanie żaluzji

/

Żaluzje można zamontować w oknach na każdym etapie budowy domu. Także kiedy wszystko jest już gotowe. Nie ma z tym najmniejszych problemów. Warto to zrobić z wielu powodów. Chociażby dlatego, że pozwoli nam to odciąć się od sąsiada i pozwoli na zablokowanie części promieni słonecznych.

Opcje montażu są oczywiście zróżnicowane, ale wszystkie z nich są wystarczająco proste, by prowadzić sobie bez specjalisty. Żaluzje obecnie przeżywają mały renesans, ponieważ powoli przestają nam się kojarzyć z zimnymi wnętrzami korporacyjnymi i zaczynamy je traktować jako godny uwagi element wystroju wnętrz. Zaciekawienie obejmuje zwłaszcza żaluzje drewniane, których stylowe lamelki są obecnie bardzo popularne. Nie zapomniano oczywiście o klasycznym aluminium świetnie spisującym się w walce ze słońcem i do tego będącym opcją bardzo tanią.

Dostępnych w sklepach żaluzji jest oczywiście bardzo wiele. Można nawet znaleźć bardzo tanie żaluzje plastikowa, ale trzeba mieć tutaj świadomość, że pod wpływem ciepła będą się wyraźnie odkształcały. Są też opcje z papieru i tkanin, ale są one zdecydowanie mniej popularne. Klasyczne żaluzje to po prostu żeberka, tak zwane lamelki, o szerokości zazwyczaj pomiędzy 16 a 50 mm, najczęściej 25mm. Ich elementy montażowe to żyłka ze sznureczkiem i drążek.

metody montażu żaluzji

Żaluzje chowają się w specjalnej kasetce, kiedy posianie się za sznurek, lub po prostu składają się razem zajmując minimum przestrzeni i odsłaniając okno. Kiedy pokręci się drążkiem, zmienia się kąt ustawienia lamelek i można w ten sposób sterować ilością wpadającego do pomieszczenia światła. Mechanizm może być też sterowany elektrycznie. Szczególnym przypadkiem są ona dachowe i uchylne. W ich przypadku zwykłe żaluzje po prostu zwisałyby bez żadnej kontroli. Dlatego w ich przypadku stosuje się prowadnice, które są w stanie docisnąć całą konstrukcję żaluzji do okna i sprawić, że będą one odpowiednio przylegać. Jedynym realnym problemem z żaluzjami jest kwestia ich czyszczenia. Kurz usuwa się z nich trudno, ale istnieją specjalne szczoteczki do tego celu.